Pratik Mutfak Sırları

Pratik Mutfak Sırları, Mutfak Hakkında Pratik Bilgiler,Domates ve Patates Kabuğu Nasıl Kolayca Soyulur?,Miksersiz Hamur Çırp | Neşeli Süs Evim

Mutfak Hakkında Pratik Bilgiler! Mutfakta İşleri Kolaylaştıran Mutfak Sırları!

Mutfak hakkında pratik bilgiler edinen hanımların ya da sıkça mutfağa giren beylerin işleri hızlı bir şekilde bitmektedir. Bu tür bilgiler sayesinde de zaman zaman mutfakta geçirilen zaman daha da azalmaktadır. Bu nedenle mutfağı sık kullanan kişiler pratik bilgilerin arayışına girmektedir. Bir işi nasıl en hızlı yapabilirim ya da bir şeyi nasıl daha kolay hallederim soruların cevapları bazen bir bilene sorularak çözülmektedir bazen de internette aranarak bulunmaktadır. İşte birbirinden ilginç ve mutfaktaki işleri kolaylaştırmayı sağlayan pratik mutfak sırları !

 

Mutfakta İşleri Kolaylaştıran Pratik Mutfak Sırları!

Annelerimizden, büyüklerimizden ya da mutfak şeflerinden öğrenilen ve mutfaklarda sıkça kullanılan mutfak hakkında pratik bilgiler ve detayları!

Vişne veya Zeytinden Çekirdek Nasıl Çıkarılır?

Vişne reçeli yapmak isteyenler genellikle vişnenin çekirdeğini çıkartmak isterler. Fakat hangi yolu denerlerse denesinler, rahat bir şekilde vişneden çekirdeği çıkartamazlar. Ellerinde çekirdek çıkarma aleti bulunmayanlar için pratik bir yöntem vereceğiz.

Eğer herhangi bir yiyeceğin çekirdeğini çıkartmak istiyorsanız, örneğin vişnenin, vişneyi bir cam şişenin ağzına koyun ve bir çubuk veya bir pipet yardımıyla vişnenin çukur bölümünden çekirdeği şişenin içerisine doğru itin. Kolay bir şekilde çekirdeğin şişenin içerisine düştüğünü göreceksiniz. Bu şekilde zeytin çekirdekleri de çıkartabilirsiniz. İşte çekirdeği rahatlıkla çıkarabileceğiniz mutfak hakkında pratik bilgiler de bu şekilde…

Yumurta Sarısından Nasıl Ayrılır?

Yumurtayı sarısından ayırmak içinde zaman zaman mutfak hakkında pratik bilgiler ve yöntemlerinin arayışı yapılır. Peki yumurta sarısından nasıl ayrılır? İşte çözümü!

Yumurtayı sarısından ayırabilmek için önce yumurtayı bir kasenin içerisine kırın. Küçük pet şişeyi yumurtanın sarısının üzerine getirin ve pet şişeyi sıkın. Yumurtanın sarısının pet şişenin içerisine geçtiğini göreceksiniz. Yumurta sarısını kullanmak istediğinizde ise pet şişeden rahatlıkla başka bir kabın içerisine dökebilirsiniz.

Mikseri Olmayanlar Nasıl Hamur Çırpabilirler?

Eğer mikseriniz yok ve bir krep ya da pankek hamuru çırpmanız gerekiyorsa, litrelik pet şişenin ya da bir cam şişenin içerisine tüm malzemeleri koyun. Sonra şişenin kapağını kapatarak iyice sallayın. Krep tavasının içerisinde şişeden hamuru dökmekte oldukça kolay olacaktır.

İşte Birkaç Pratik Mutfak Sırları Daha!

Mutfakta işleri kolaylaştıran birkaç mutfak hakkında pratik bilgiler daha verelim.

  • Kavanoz kapağı açmak için kapağın kenarını bir tahtaya hafifçe vurun, bu şekilde hava alan kapak kolaylıkla çevirdiğinizde açılacaktır.
  • Salatalık, limon ya da benzeri yiyecekler kesikten sonra saklandığında kesilen kısımları sararıyor mu? O halde salatalığın başını kesin. İstediğiniz miktarda dilimledikten sonra kestiğiniz salatalığın başını kapak olarak kullanın ve bir kürdan yardımıyla iki bölümü birleştirerek buzdolabında saklayın. Aynı işlem limon, portakal ve benzeri yiyecekler içinde yapılabilir.
  • Sarımsağı tanelerine ayırmak için tezgaha koyun ve üzerine avucunuzun içiyle vurun.
  • Patates soyabilmek içinde haşlanmış patatesi soğuk suyun içinde kısa bir süre bekletin. Sonra kabuklarını rahatlıkla soyabilirsiniz.
  • Domates kabuğu soyabilmek içinse domatesin altına bıçakla çarpı şeklinde çizik atın ve kaynar suya bırakın. Kaynar suda 2 dakika kadar beklettiğiniz domatesi soğuk suyun içine atın 1 dakika sürmeden çıkardığınızda kabukları rahatlıkla soyabilirsiniz.

Sade ve Şık Yemek Takımları İçin TIKLAYINIZ…