Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

Okuryazarlık okumayı öğrenmekten daha fazlasıdır. Çocukların ne okuduğu, nasıl yorumladığı ve anladığı, ayrıca yazma becerileri de okul öncesi eğitim için önemlidir. Okuryazarlık becerileri ise sadece bir gecede gelişmez. Özellikle birçok kişinin koronavirüs salgını sebebiyle evde kaldığı şu günlerde çocukların sıkılması çok muhtemel. Bu süreci eğlenceli Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri ile daha yapıcı bir şekilde geçirmeniz ise mümkün.

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

Aynı Öğeleri Birleştirerek Şekiller Oluşturma

Herhangi bir etkinlik kitabında bulunan bu şekil oluşturma etkinliği, aynı harfleri, sayıları ya da noktaları birleştirmeyi içerir. Çocuğunuzun benzer öğeler arasında ilişki kurma becerisini geliştirir. Çocuğun el becerilerini güçlendirir. Halihazırdaki kitaplardan yararlanabileceğiniz gibi kendi çizeceğiniz basit şekilleri de bu etkinlik için uyarlayabilirsiniz.

Kelimeler Arasında Bağlantı Kurma

Birçoğumuzun çocukluk yıllarında oynadığı bu oyun, şimdiki çocuklar için de faydaları bir etkinliktir. Okul öncesi çocuğa bir kelime verin ve kelimenin son harfi ile yeni bir kelime türetmesini isteyin. Ya da bir kelime söyleyip onunla ilgili bir hikaye anlatmasını bekleyin. Böylece çocuk okul öncesi etkinlik yaparken aynı zamanda sesleri tanıyacak; kelimeler arasında bağlantı kurabilecektir.

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri, okul öncesi etkinlikler, okul öncesi elişi, okul öncesi etkinlikler,5yaş etkinlikler,evde etkinlik fikirleri|Neşeli Süs Evim

Kaynak: 4arti4.com

 

Okul Öncesi Elişi Etkinlikleri

Çocuklarınızın el becerilerinin okul öncesi dönemde gelişmesi son derece önemlidir. Bunun için de elişi etkinlikleri büyük bir yardımcı olacaktır. Renkli elişi kağıtlarından yararlanarak son derece basit ve eğlenceli etkinlikler yapabilirsiniz. Elişi kağıdından bir uzun – bir kısa iki dikdörtgen parça keserek başlayabilirsiniz. Kestiğiniz parçaları yelpaze gibi katladıktan sonra bir uçlarını birbirlerine yapıştırmalısınız. Birleşme noktalarına elinizdeki malzemelere göre kol, fular yapabilir, boncuk yapıştırabilirsiniz. Kısa olan kısma ise ağız ve göz yapabilirsiniz. Oldukça basit olan bu etkinlik, çocukların kesme, katlama ve yapıştırma becerilerini de geliştirecektir.

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri, okul öncesi etkinlikler, okul öncesi elişi, okul öncesi etkinlikler,5yaş etkinlikler,evde etkinlik fikirleri|Neşeli Süs Evim

 

Eşleşen Kart Oyunu

Kendinizin de kolayca hazırlayabileceği bu oyun sayesinde çocuğunuzun benzer öğeleri ilişkilendirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir hafıza geliştirme oyunu olan bu etkinlik çocuğunuzun öğeleri aklında daha uzun süre tutmasını sağlar. Aynı boyutta ve aynı renk kağıtlara şekiller çizerek başlayabilirsiniz. Her şekilden iki tane yer aldığından ve şekilleri hatırlanmasını kolay kılmak için renklendirdiğinizden emin olmalısınız.

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri, okul öncesi etkinlikler, okul öncesi elişi, okul öncesi etkinlikler,5yaş etkinlikler,evde etkinlik fikirleri|Neşeli Süs Evim

Kartlarla Neler Oynayabilirsiniz? Fikir Edinmek İçin TIKLAYINIZ…

Kurabiye ile Okul Öncesi Etkinlik

Çocukların hem sevdikleri tatları yapmalarını hem de bunu yaparken kendi isimleri yazmayı öğrenip eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. Elinizdeki kurabiye kalıpları bu dönemde okul öncesi etkinlik için işe yarar araçlar olabilir. Çocuğun ismindeki harflerden oluşan kalıplarla eğlenceli kurabiyeler yapabilirsiniz. Kalıpları çocuğunuzun çıkarmasını sağlayabilir, sonrasında da kurabiyelerin üstünü dilediği gibi süslemesine izin verebilirsiniz.

Oyuncu Anne’nin Ücretsiz Oyun Takvimi İçin TIKLAYINIZ… 

Kaynak: Pinterest


1 Yorum