Tasarım Maskeler ve Yapılışı

Pandemi döneminin insanlar üzerinde ki etkileri oldukça yıkıcı olmuş ve günlük rutin hayatta kullanılan malzemeler içerisine bir de maskeler eklenmiştir. Maskenin zorunlu olduğu son günlerde birçok kişi tıbbi maske kullanmak yerine kendi maskesini kendisi üretmeyi tercih ediyor. Özel olarak tasarlanan maskeler günlük yaşantıya hem renk kazandırıyor hem de birçok bakımdan daha hijyenik olabiliyor.

Tasarım maske modelleri içerisinde birçok farklı modelden bahsetmek mümkün olmaktadır. Hem eğlenceli desenleri olan hem de sizi virüsten en iyi şekilde koruyan birçok maske modeli tasarlayabilirsiniz. Tasarım maskeler ve yapılışı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Şık bir maske tasarlamak isterseniz tek yapmanız gereken gerekli malzemeleri bir araya getirmek olmalıdır.

Tasarım Maske İçin Malzemeler Nelerdir?

Kendi maskenizi kendiniz yapmak istiyorsanız uygun standartlarda malzemeler hazırlamanız gereklidir. Kumaş maske yapımı için gerekli tüm malzemeler şunlardır:

  1. Pamuklu kumaş
  2. Makas
  3. İğne ve iplik
  4. Lastik, ambalaj teli
  5. Yuvarlak bir kapak

Bu malzemeleri temin ederek maskenizin yapımına başlayabilirsiniz. Kumaş seçiminde özellikle titiz davranmanız gereklidir. Hem sizi koruyacak hem de nefes almanıza imkan yaratacak türden bir kumaş tercih etmeniz gereklidir. Tasarım maske olmasını istiyorsanız desenli kumaşlardan yararlanabilirsiniz.

Tasarım Maske Nasıl Yapılır?

Kumaştan ağız maske yapımı için dikkat etmeniz gereken en önemli detay maskenin boyutlarıdır. Yüzüne tam olarak oturması için mutlaka önce yüzünüzün ölçüsünü almalı ve sonrasında kumaşınızı kesmelisiniz.

Kumaşı keserken önce yuvarlak kapağı kumaşın üzerine yerleştirin ve yüzünüze uygun olacak kadar kalem ile işaretleme yapın. Daha sonra kumaşı 4’e katlayarak dört farklı kumaş parçası halinde kesin. Bununla birlikte her iki parçayı da birbirine uygun olacak şekilde birleştirin ve dikme işlemini gerçekleştirin. Dikiş konusunda dikiş makinesi kullanabilirsiniz. Makine yoksa el dikişi de yeterli olmaktadır.

Maskenizin kenar kısımlarını dikmeye başlamadan önce iki kumaş ortasına burun kısmında ki demiri yerleştirmeyi ihmal etmeyin. Demir burun kısmında kalan boşluğu kapatacak ve dışarından virüs mikrobu girmesini engelleyecektir. Teli uygun bir şekilde yerleştirdikten sonra kenarları muntazam şekilde dikebilirsiniz. Her iki parçanın birleşim dikiş kısmı tam burun hizasına gelmelidir.

Maskenin kenarlarını dikerek kenarlarına uygun yumuşaklıkta ve uzunlukta lastik eklemesi yapabilirsiniz. Maskenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Farklı Desenlerde Tasarım Maskeler

Çocuklar için bu maskelerden yapacaksanız kumaş seçiminde çocuklara özel desenli kumaşlar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yetişkinler için de farklı desen ve aplikelerin eklenebildiği özel tasarımlar yapabilirsiniz. Erkekler için maskenin ön kısmına bıyık resmi eklemesi yapabilir ya da kadın maskelerine kırmızı bir dudak deseni yerleştirebilirsiniz.

Gelin Damat Maskeler

Kaynak: Pinterest ve ETSY