Seramik Hamuru Nasıl Yapılır?

Hobi aktivitelerine her geçen gün ilginin artış göstermesi evde seramik yapımı konusunun da oldukça merak edilmesini sağlamıştır. Oldukça farklı ve renkli seramik objeler yapabilmek için çok büyük atölyelere gereksinim duyulmuyor. Kişiler evlerinde kendilerine yaratmış oldukları minik çalışma alanlarında da rahatlıkla seramik objeler yapabilme imkanı buluyor. Ancak yaratıcı objeler meydana getirebilmek için uygun malzemelerin temin edilmesi ve biraz da teknik bilgiye gereksinim vardır.

Seramik Hamuru Nasıl Yapılır?

Objeleri üretmeden önce seramik hamuru nasıl yapılır? sorusuna yanıt bulmanız gerekiyor. Kendi hamurunuzu kendinizin hazırlaması bu süreçte son derece önemlidir. Hobi amaçlı olarak seramik objeler yapmayı düşünüyorsanız hazır seramik hamurlarını tercih edebilirsiniz.

Seramik hamurları gözenekli ve gözeneksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Gözenekli olan seramik hamurları içerisine konulan sıvıları dışarıya aktarabilen hamurlardır. Ancak gözeneksiz hamurlar daha yüksek ısıda pişebilen hamur türüdür.

Bunlarda herhangi bir şekilde sıvı geçirgenliği meydana gelmez. Bu hamurları elde edebilmek için kullanmanız gereken ana madde kildir. Hazır hamurları kolaylıkla kıvama getirebilir ve birçok obje için kullanabilirsiniz.

Kil Hamurundan Neler Yapabilirsiniz?

Kil hamurundan neler yapılır? sorusuna birçok objeyi örnek vermek mümkündür. Seramik yapımı konusunda en çok tercih edilen objeler şunlardır:

 • Kupa bardaklar
 • Güveç tencereleri
 • Seramik tabaklar
 • Vazolar
 • Buzdolabı süsleri
 • Toprak cereler
 • Saksılar

Gibi birçok obje tasarlanabilir. Bunlar içerisinde en çok tercih edilenler genelde işlevsel olanlardır. Seramik hamurundan saksı üretmek hem çok zevkli hem de oldukça işlevseldir. Balkon ve bahçelere özel olarak farklı boyutlarda birçok saksı tasarlama şansınız bulunmaktadır.

Havayla Kuruyan Kil ile Dekoratif Kâseler

Hobi amaçlı olarak seramik çalışmaları yapmak istiyorsanız birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Havayla kuruyan kil de bu alternatiflerden biridir. Son derece eğlenceli bir hobi çalışması için oldukça ideal bir seçimdir. Bunun için malzemeleriniz arasında şunlar bulunuyor:

 • Hava ile kuruyan kil
 • Su ve vernik
 • Hobi fırçası ve boyası
 • Streç film ve maket bıçağı
 • Tabanı üst bölümünden daha dar olan bir kase
 • Poli merdane

Bu malzemeleri temin ettikten sonra hobi çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Havayla Kuruyan Kilden Seramik Kâse Yapımı

Havayla kuruyan kilden kâse yapımı son derece basittir. Bunun için şu işlem adımlarını takip edebilir ve eviniz için çok dekoratif bir kâse yapabilirsiniz:

 1. İhtiyaç duyduğunuz hamuru paketinde çıkarın.
 2. İyice yoğurarak kıvam almasını sağlayın.
 3. Düz bir zeminde merdane yardımı ile hamuru açın. Bu aşamada mutlaka hamurun her bölümünün aynı kalınlıkta olması büyük bir önem taşımaktadır.
 4. Kâsenin geniş olan kısmını hamur üzerine yerleştirerek kenarlarını maket bıçağı ile kesin.
 5. Kâseyi hamurun üzerinden alın. Ters çevirin. Kâse tabanını streç film ile kaplayın.
 6. Daha sonra hamuru ortalayarak kâse üzerine yerleştirin.
 7. 24 saat bekleyen kil kuruduktan sonra seramiği alın ve hobi boyaları ile boyamaya başlayın.
 8. Boya da kuruduktan sonra vernikleme işlemi yapabilirsiniz.

Kil hamurundan neler yapılır sorusuna birçok farklı obje yapımı yanıtı verilebilir. Bu killerden dolap süsleri en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Hem kendi eviniz hem de sevdikleriniz için eğlenceli aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.J


Punch İğnesiyle Yapabileceğin Tasarımlar İçin TIKLAYINIZ…