Çocuk Kartları ile Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri

Çocukları ile birlikte verimli ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen aileler tereddüt etmeden çocuk oyun kartlarını tercih edebilir. Oyun kartları çocuklarınızın işitsel, görsel ve sosyal becerilerinin gelişimine katkı sağladığı gibi ailelerin birlikte eğlenceli vakit geçirmesine de imkan sağlayacaktır. Çocuklarınızın yaşını ön planda tutarak oyun aktivitelerini çeşitlendirebilirsiniz.
Oğlumla oyun kartları ile oynarken hangi oyunları mı oynuyoruz? bugün sizlere bu sorunun cevabını vereceğim.

Eşleştirme Kartları ile Hafıza Oyunu: Oyunun amacı; Tüm Kartları kapatıp bulduğunuz bir nesnenin diğer eşini bulmak olacaktır. Yavrunuzun yaşına uygun şekilde kartların sayısını azaltıp, çoğaltabilirsiniz.
Eşleştirme Kartları ile Pişti: Tüm oyuncuya 4’er tane kağıt dağıtılır. Ortaya atılan kartlardan aynısı kişide mevcut ise pişti yapılır. Aynı olan kağıt sayısı 2’şer adet olduğu için ortaya joker kağıtlar da koyulabilir. Bu oyunun en az 3 kişi ile oynanması tavsiye edilir 🙂
Ne anlatıyorum? Bil Bakalım: Tüm kağıtlar kapalı şekilde ortaya koyulur; oyuncu, kağıtı karşı tarafa göstermeden alır ve kağıtta yer alan nesnenin ismini söylemeden anlatır. Örneğin; Ağaç: Rengi yeşildir. Yaprakları vardır. Bazıları meyve de verir… gibi çocuğunuzun yaşına uygun cümleler kurarak yavrunuzun bilmesine izin verebilirsiniz. Yavrunuz bilene kadar cümleler üretebilirsiniz.Oğlumla 3 yaşından sonra oynamaya başladık. Gerçekten çocuklar tahmin ettiğimizden çok daha başarılı olabiliyor yeter ki onlara fırsat verin ve bırakın nesneleri kendi cümleleri ile tasvir etsin 🙂

Nesneleri Tanıyalım: Nesnelerin fotoğraflarını göstererek nesneleri tanıtabilirsiniz. Konuşmaya başladıktan sonra nesneleri gösterip isimlerini söyleyecektir.
İngilizce Öğrenelim: Yavrunuz Türkçe’yi tamamen konuşabiliyorsa ve İngilizce öğretmek isterseniz bu kartlar sizler için de güzel bir alternatif olabilir. Kartlar üstünde yer alan nesnelerini İngilizcesini öğretebilirsiniz, öğrendikten sonra ise nesneler ile ilgili kısa cümleler kurabilirsiniz.

Renkleri Öğrenelim: Kartların üzerinde yer alan nesnelerin renklerini inceleyip, renkleri öğretebilirsiniz.
Sayıları ve Harfleri ÖğrenelimÇocuklarınızın yaşına uygun sayılı ve harfli kartlar tercih ederek onların daha eğlenceli ve kolayca sayıları ve harfleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz .
Sunmuş olduğum bu oyun önerileri umarım sizi de eğlendirir.
 
Size şimdiden iyi oyunlar  🙂

11 YORUMLAR