Örgüden Bebek Şapka Modelleri

Örgüden Bebek Şapka Modelleri

Bebek şapkaları annelerin en sevdiği kışlık ürünlerden biridir. Farklı tonlarda ve renklerde bir çok desen alternatifini deneyerek yapabilirsiniz. Vakti olan anneler kural olarak kendileri örmeyi tercih ederler ama vakti olmayanlar mağazalarda bulabilirler. Bebeğinizin kafasına tam oturan ve cildi tahriş etmeyen kalın bir ip seçerek bebek şapkası örebilirsiniz. Kız bebeğinizin şapkasına çiçek motiflerini de ekleyebilirsiniz. Bu çiçekli motifler farklı tonlarda ve renklerde yapılırlar.

Motifleri bebeklerin yüzüne ve cildine temas etmeyecek şekilde örüp ve sabitleyebilirsiniz. Bunun sebebi ve buna dikkat edilmesinin sebebi bebeklerin bu örülen çiçek, araba, bebek, oyuncak gibi figürleri çekip koparmaması ve ağzına almamasıdır. Bebekler henüz çok hassas ciltlere sahip varlıklardır. Ten ve temas olarak bebeklere temas edecek olan örgüler ve ipler çok ince elenip sık dokunmalı ve ona göre seçilmelidir.Kışın kendilerini sıcak tutmak için sevimli örgü şapkalar giymek bebeklerin de hakkı. Alışılmış örgü şapka modeli yerine bu sevimli çocuk örgü şapka modelleri alternatifleriniz olabilir. Oldukça basit ve birkaç saatte örülen bu modeller, çeşitli örgü yöntemlerine olanak sağlıyor.

Örgü Modelleri

 Haroşa ve Selanik örgü stili ile yapabileceğiniz bu örgüden bebek şapka modelleri için tığ işi tekniğini de kullanabilirsiniz. Her şey becerinize ve hayal gücünüze bağlıdır. Bir kafa bandı örerek başlayın, çocuğunuzun kulaklıklarını ölçün ve bunları bir tığ veya iğne ile ekleyin. Temel kafa bandına sahip olduğunuzda, sadece sevimli detaylar yaratma meselesi kalıyor.

 Örneğin bebeğiniz erkekse onun şapkasının yanlarını uzun ve kulaklarını örtecek şekilde olan model ile taçlandırabilirsiniz. Erkekler için mavi ve gri örgü şapkalar ve modelleri çok sık tercih edilen modeller arasındadır. Kızlar içinse şeker pembe,mor ve yine bebe mavisi tercih edebilirsiniz

Örgü işleri eskiden babaanne, anneanne işi olarak görülürdü. Şimdiler de gençlere hitap eden modeller sayesinde örgü severlerin yaş ortalaması düşmüştür. Örgüler için tercih edilen en özellikle bere ve şapka modellerinde tercih edilen iki düz bir ters olan en kolay model tercih edilmektedir. Şapkaların şekil olarak modellemesinde ise genelde sarmaşık ve örgülü şapkalar tercih edilmektedir. Bazen modelleri işlerken arada bırakılan boşluklarla da model ve motif oluşturulmaktadır. Genelde örgüler de modeller işlenirken bırakılır. Çok nadir olarak da örgüden bebek şapka modelleri için özel motifler örgü dışında işlenir. Sonrasında şapka bittiğinde bazen arı bazen çiçek olarak bazen de bir ev motifi olarak şapkanın üzerine eklenir.