Örgü Bebek Yelek Modelleri

 Yaz aylarını geride bırakarak kışa doğru ilerlememizle birlikte insanlar evde vakit geçirebilmek adına kendileri için hobi arayışı içerisine giriyor. Bu arayış mevsimsel olarak fayda sağlaması açısından belli bir kitlede örgü fikrinde sonlanıyor. Ve şişler geçen sene konulan yerden gün yüzüne çıkıyor. Kimileri de tamamen yeni bir uğraşa atıldıkları için malzeme arayışına giriyor.

Örgü Bebek Yelek Modelleri

 Örgü denilince aslında genel anlamda sahip olmanız gereken malzeme; bir çift şiş ve öreceğiniz ürüne göre ip. Yani bir ip ve bir çift şişe sahipseniz artık istediğiniz şalı, patiği, kazağı, yeleği ya da ne örmek istiyorsanız onu örmeye başlayabilirsiniz. Bu yazıda sizlere örgü bebek yelek modelleri nden bahsedeceğiz. Genel anlamda bebek yeleği için kullanabileceğiniz ip çeşidi , şiş numarası, boyutları, başlangıcı gibi hususlardan sonra hoşunuza gideceğini düşündüğümüz modeli de sizler için ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

 İlk önce yelekler erkek ya da kız bebek fark etmeksizin her iki cins için de genelde aynı modeller kullanılabilir. Burada renk tamamen size ait bir seçenektir. Ancak eskiden beri süre gelen erkek bebeğe mavi, kız bebeğe pembe yelek yerine daha farklı, soft renkler tercih edilmektedir. İpiniz tuhafiyeden alacağınız herhangi bir markanın bebe yünü olmalıdır. Genelde 1 yaş için bir tam yumak ve ikinci yumaktan da biraz kullanılmaktadır yani 110-120 gr kadar ip yeterli olmaktadır. Şiş için ise 3,5 numara birçok yeleği dokumanız için işinizi görür. Yelekler genelde yakadan başlanarak örülür. Boyutu da örülen bebek göz önüne alınarak yapılmalıdır. Gerçi dediğimiz iple ördüğünüz bir bebek yeleği de 1 yaşındaki her bebeğe olur.

Yukarıda paylaşılan örgü yelek modelleri @tatliorgulerim sayfasına aittir.


BONBON BEBEK YELEĞİ TARİFİ

 Şimdi sizler için seçtiğimiz örgü bebek yeleği modellerinden Bonbon Yeleğin yapımına bakalım:

 Yeleğimizin ölçüsü beden genişliği 27 cm, boyu 31 cm, reglan kısmı ise 14 cm’dir. Yeleği yakadan, haraşo lastiğinden örmeye başlayın. Başlangıç ilmek sayısı 76 ile haraşo lastiğiniz bitene kadar bütün ilmekleri düz örün. Bu esnada son ilmeği örmeden sonraki sıranın başını da düz örerek başlayın. Haraşo kısmında iliklerinizi yerleştirin. Ardından gizli artışla yeleğin roba yani üst kısmını örün, 22 ilmek yeleğin arka kısmına 9’ ar ilmekte kollarına bırakın ve 3 sıra daha haraşo örerek bu kısmı tamamlayın. Sonra kol kısmını keserek kollarını kapatın. Kolları da tamamladıktan sonra artık gövde kısmına geçebilirsiniz. Ön kısımlara 14 ‘ er ilmek ayırın bu 14 ilmeğin 7’si ilik ,7’si düğme kısmı. Başladığınız ilmekler birlikte 7 ilmek sonra 2 gizli reglan artışını yapın. Gövde kısmına bonbon şekeri modelini 11 kez uygulayın. Bonbon modelini bir ilmeği 4 sıra sökerek 4lü şekilde düz şekilde batarak örün. En sonda yeleğin dip kısmına da haraşonuzu örerek örgünüzü bitirin.


Örgüden En Tarz Bebek Kıyafetleri İçin TIKLAYINIZ…