Kararan Takılarını Evde Nasıl Parlatabilirsin?

Kadınlar için takılar son derece önemlidir. Özellikle uygun fiyatlara satın alınan imitasyon takılar oldukça fazla tercih edilir. Bu takıların en olumsuz yanlarından birisi de kolay bir şekilde kararmasıdır. Kararan takılar da kullanım açısından çok estetik görünmezler. Böyle durumlarda yeni bir takı almak ya da bu takıları yeniden hayata kazandırmak gerekir. Her kadın yeni bir takı satın almaktansa pratik yöntemlerle kararan takıları evde parlatmak istemektedir. Bu işlem için şu fikirleri deneyebilirsiniz.

Takı Temizliğinde Sabun Kullanımı

Kararmış kolye nasıl parlatılır ya da bilekleri nasıl daha parlak hale getirebilirim sorusu birçok takı kullanıcı tarafından merak edilen bir konudur. Kararmış olan takıları parlatmak için öncelikle bir kabın içerisine biraz bulaşık deterjanı ve ekleyerek karışım haline getirin. Daha sonra da takıları bu karışım içerisinde bir süre bekletin. Takılar üzerinde ki kararmalar çok fazla ise yumuşak telli bir fırça yardımı ile üzerinde işlem yapabilirsiniz. Ovaladıkça kararmalar da temizlenecektir. Daha sonra da soğuk su altında durularak kurulayınız.

Kararan Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır?

Kararan gümüş takıları parlatmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında şunları saymak mümkündür:

  • Karbonat ve sirke ile takı parlatma
  • Limon ve tuz ile gümüş parlatma işlemi
  • Gümüş temizleme bezi kullanmak
  • Gümüş parlatma cilası kullanmak

Gümüş takıları parlatmak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak uzmanların en büyük uyarısı diş macunlarıdır. Diş macunları ve sigara küllerini parlatma işlemlerinde kullanmak takıları parlatsa da çizilmesine ve değerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle de uzun vadede daha etkili bir parlaklık istiyorsanız gümüş cilası çok daha etkili bir yöntemdir.

Gümüş ve Altın Takıların Kararması Nasıl Engellenir?

Gümüş kolye ve altın aksesuarların kararmaması için belirli periyotlarda temizleme işlemi yapmanız gerekiyor. Öncelikle bu aksesuarların yumuşak bir bez ile rutin olarak silinmesi gerekir. Parlatma sırasında lastik eldivenler kullanmama dikkat etmeniz gerekir. Pamuk ve bez ile yapılan temizleme işlemi daha iyi sonuç verecektir.

Takılarınızın uzun ömürlü olması için saf sirke gibi keskin sıvılardan uzak tutmalısınız. Aşındırıcı eşyalar ile bir araya konmamasına da dikkat etmeniz son derece önemlidir. Taşlı kolye ve yüzüklerin parlatılması sırasında taşın zarar görmemesi de ayrıca dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Takıların parlatılmasında her yöntem her takı için denenmemelidir. Altın ve gümüş için en uygun yöntemleri tercih etmeniz daha etkilik sonuçlar elde etmeniz açısından önem taşımaktadır.


Altın Bilezik Modellerinde Değişim Var!