Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Beslenme Rutini

Beslenme düzenine ve alışkanlıklarına dikkat etmek özellikle hamileler için daha da önemli bir hal alır. Bu nedenle anne adaylarının hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilenmesi önemlidir. Yeni bir dönem olarak nitelendirilen hamilelik süreci anne bebek ilişkisinin en yoğun olduğu dönemlerden biridir. Bu süreçte ruhsal ve fiziksel sağlığın ideal seviyede olması önemlidir.

Bebeğinizin gelişimini sorunsuz şekilde tamamlaması için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bol su içmeli, beslenme düzeninizden baklagilleri ve sebzeleri ihmal etmemeye, protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt ve süt gibi gıdaları düzenli olarak tüketmelisiniz. Kahvaltıda yumurta yemeli ve haftada en az iki kere balık yemelisiniz.

Beslenmenin yanı sıra hamilelikte egzersizleri de ihmal etmemelisiniz. Zinde ve sağlıklı kalmanız için spor yapmak önemlidir. Genellikle anne adaylarına hamilelik pilatesi tavsiye edilir. Böylece hem formda kalabilir hem de gebelikte beden sağlığınızı sürdürebilirsiniz. Pilatese alternatif olarak yüzme egzersizi ve günlük yürüyüşler de yapabilirsiniz. Bu tür rutinleri yaparken doktor kontrolünde kalmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte sağlıklı beslenme için protein, vitamin ve mineral yönünden zengin beslenilmeli, doktorunuzun beslenme ile ilgili uyarılarına mutlaka uymalısınız. Yüksek karbonhidratlı, yağlı ve işlenmiş gıdaların tüketiminden uzak durmalısınız.

Beslenme düzeni 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde olmalı, öğünlere tahıl, et, süt, sebze ve meyve gruplarından eklemeler yapılmalıdır. Almanız gereken kilo ağırlığı gebelik haftalarına göre belli olup bu rakamlara göre dengeli bir beslenme rutini oluşturmanız önemlidir.Gebelikte çay ve kahve tüketimi sınırlı olmalı, bunun yerine taze sıkılmış meyve suları içilmelidir. Aşırı şekerli içeceklerden uzak durulmalı, adaçayı, ahududu çayı gibi benzer bitki çaylarının tüketiminde doktora danışılmalıdır. Öğünler için balık seçiminde ise sardalya, uskumru, somon gibi yüzey balıklarına öncelik verilmelidir. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu önerileri ihmal etmemenizde fayda vardır.

Hamilelikte Beslenme Kuralları

Hamilelikte beslenme kurallarına göre davranmak hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını korumasını sağlayacaktır. Bu düzende haftada bir gün kurubaklagil, 2 gün kırmızı et, 2 gün organik tavuk ve iki gün balık tüketimi ideal olacaktır. Her öğünde farklı besin gruplarından ürünlere yer vererek çeşitlilik sağlayabilirsiniz. İçecek olarak ise ayran ve süt tercih edebilirsiniz. Bunları yaparken kendinizi bir yandan da dışarıdaki risklere karşı korumak için Demir Sağlık ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bebek Alışveriş Listesi İçin TIKLAYINIZ…