Penye İple Neler Yapılır?

Penye ip kalın, örülüşü kolay ve tok duran bir ip çeşididir. Ayrıca penye ipler natürel, kullanışlı, yıkaması kolay, ütü istemeyen, dayanıklı ve geniş renk skalası olan iplerdir. Bu sebeple kullanım alanı oldukça fazladır. Peki, penye iple neler yapılır? İşte, tüm ayrıntılarıyla penye bir iple yapılabilecekler!

Penye İple Puset Yapılışı

Kaynak:https://www.improveyourdrawing.com/

Penye iple yapılan puset oldukça şık ve kullanışlı bir üründür. Penye iplerin renkleri de bebekler için oldukça uygundur. Puset yapmak için öncelikle var olan puset ahşap altlıklar, penye bir ip ve ipe uygun kalın bir tığ gerekir.

Ahşap altlığın kenarında delikler bulunur ve bu deliklerin üzerine ip takılarak tığla puset örülmeye başlanır. Kenarları istenilen yüksekliğe ulaştıktan sonra üst kısım yarıya kadar kapalı ve bebeğin yüz kısmı açık olacak şekilde örülerek puset tamamlanır. Çok sağlam bir ip olduğu için sapları da penye iple yapılabilir. Pusetin üzerine dantelden güpürden ya da aynı iple istenilen bir figür örülerek süslenebilir.

Penye iplerle yapılan pusetlerde kullanılan ip pamuk olduğu için ve aynı zamanda alt kısımda da natürel ahşap kullanıldığından, bu malzemeler bebekler için çok uygun materyallerdir.

Penye iple neler yapılır? , sorusunun cevabı aslında çok geniştir. Yalnızca bir puset değil ayrıca paspas, çanta ya da sepet dahi yapabilirsiniz.

Penye İple Paspas Yapılışı

Kaynak:https://osaeinaim.com/

Penye ipten çok güzel paspaslarda yapılmaktadır. Kalın tok örgüsü ile kaymayan, takılmayan paspaslar örmek mümkündür. Kalın bir ip olduğu için çok kısa sürede çok fazla emek harcamaya gerek olmadan şık paspaslar örülebilir. Oval, dikdörtgen, kare, daire ve istenilen her forma uygun paspaslar yapılabilir. Geniş renk yelpazesi ile tüm dekorasyonlara da uyum sağlayacaktır. Son yıllarda penye ip paspaslar trend olarak kullanılmaktadır.

Penye İple Sepet Yapılışı

Penye ip sepet yapımı içinde uygundur. İstediğiniz büyüklükte sepetlerle dolaplar daha ergonomik hale getirilir. Üzerine boncuk, çiçek veya farklı renklerden aksesuarlar kullanılarak süslemeler yapılabilir ve bu şekilde sepetler daha şık bir görünüme sahip olabilir. Sepetlerin içleri ise bölümlere ayrılarak çok daha kullanışlı hale getirilebilir.

Penye İple Çanta Yapımı

Penye ip kullanarak çok farklı ve bir o kadarda şık çantalar örebilirsiniz. Altına ve üstüne desenli ahşap malzemeler uygulayarak etnik çantalar, sırt çantaları veya plaj çantaları da yapabilirsiniz. Hazırladığınız çantaları deri sap, kilit ya da fermuar kullanarak çok daha güzel hale getirebilirsiniz. Üzerlerini de değişik materyallerle süsleyebilirsiniz.

Penye iple yapılan eşyaların çeşitliliği çok daha fazladır. Yeni modeller üretmek ise hayal gücünüze bağlıdır.

Kaynak: Pinterest, ETSY


Makrome İpinden Yapılan Tasarımlar