Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Günlük yaşantımızda kendi odamız hariç en çok zaman geçirdiğimiz yer salonumuz yani oturma odamızdır. Bir evin oturma odası o evin ortak buluşma ve zaman geçirme noktası demektir. Bu nedenle oturma odalarımız güzel anılar biriktirebileceğimiz bir buluşma noktası gibidir. Oturma odalarının dekorasyonu da o odayı canlandıran bir kalp misali o odayı temsil eder. Bu nedenle odaya her baktığınızda kendinizi huzur bulmuş hissetmeniz gerekir, bazı zamanlar eşyalar arası uyumsuzluklar söz konusu olabilir. Ama bu yazı sayesinde yep yeni oturma odası dekorasyon fikirlerine sahip olacaksınız.

Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odalarımızda en çok dikkat etmemiz gereken şey renk uyumu ve düzendir. Eşyalarımızın birbiriyle uyumlu olması da en başta gelen unsurlardan biridir. Bütün bu unsurları göz önünde bulundurduktan sonra sırada ne tarz bir oturma odası tercih edeceğinizi bulmamız gerekir.

 

Bazı insanlar doğal oturma odaları tercih ederken, bazı insanlar daha sade odalar tercih ederler. Oturma odası dekorasyon fikirleri de bu şekilde oluşur, şimdi sizlere bazı fikirlerden bahsetmek istiyorum. Eğer eşyalarınız çok koyu renkli ise mesela koyu kahverenginde ise perdelerinizi bej rengi seçmeniz odayı aydınlatacak ve hoş bir görüntü katacaktır. Aynı şekilde perdeleriniz koyu renkli ise onları patlatacak renklerde eşyalar almanız o ortamı şenlendirecektir. Mesela koyu kahverengi tonlarında olan perdelerinizi hardal rengi ve koyu yeşil renklere sahip olan koltuklarla dekore edebilirsiniz, bu renk uyumu sayesinde salonunuz çok daha hoş gözükecektir.

Oturma odalarınızın içinde gözünüze batan ya da sizi rahatsız eden renklere sahip eşyaları boyamaktan hiç bir zaman çekinmeyin. Sonuç her zaman ilk halinden daha güzel olacaktır ve her zaman değişim yapmanın kolay olduğunu unutmayın. Mesela koltuklarınızdan sıkıldığınızda onları atıp yenilerini almanıza aslında gerek yok, onu yerine koltuklarınızın kaplamalarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Genel olarak olarak oda düzenine bakarsak, televizyonu cam karşısı olan yerlere koymanız izlemenizi güçleştirecektir. Bu nedenle ışığın ters taraftan geldiği bir yer seçmeniz gerekir. Odanın duvarlarını koyu renge boyamanız odanın ışık değerlerini kesecektir ve oda günün her saatinde karanlık kalacaktır. Oturma odaları için genellikle ya soft renkler ya da beyaz, kahverengi tonları renkler seçmeniz gerekir, bu renkler eşyalarla bütünlüğü sağlar. Aslında oturma odası dekorasyonu fikirleri bu tarz küçük tüyolara bağlıdır. Asla kullanmam dediğiniz eşyalarınızı değerlendirmeniz demektir mesela ,ya da normal gelmeyen şeyleri normalleştirmektir bazen. Bütün bu şartlar eşitlendiğinde istediğiniz gibi bir oda elde etmiş olacaksınız ve sonuç sizleri her zaman mutlu edecektir.


Ev Dekorasyon Nasıl Olmalı?