Ev Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Hepimiz geniş ve ferah bir evde oturmak isteriz. Fakat bazen hayallerini kurduğumuz evlerde oturmak mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle yaşadığımız evi hayallerimizdeki evlere dönüştürmeliyiz. Bunun için de öncelikle evimizi tanımalıyız. Yani odaların genişliklerini, kirişlerin yerlerini, girinti ve çıkıntıları bilmeliyiz. Sonrasında iç dekorasyonu tasarlamak daha kolay olacaktır.

Ev Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Huzurlu Bir Oturma Odası

Kaynak:https://www.article.com/

Evinizin küçük bir oturma odası varsa açık renkli koltuk takımları, hatta köşe takımı tercih edebilirsiniz. Halılarınız ve perdelerinizi koltuklarınızın rengine uygun ve düz şekilde aldığınızda kırlentlerle odayı renklendirmek için fırsatınız olur. Mümkünse küçük oturma odalarında halıyı boşluk kalmayacak şekilde seçmelisiniz. Bu odanızın daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Duvarlarınızda özel köşeler belirleyebilirsiniz. Örneğin; televizyonunuzu iki kolon arasına koyacaksanız o duvarı farklı renge boyayabilir ya da duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Böyle farklılıklar odanızın havasını değiştirecektir.

Avizelerinizi mobilyalarınızın rengine uygun almanız daha iyi olacaktır. Alçak tavanlı evlerde uzun avizeler kullanmak evi olduğundan daha basık göstereceği için mümkünse duvara yakın avizeler tercih etmelisiniz. Oturma odanızın aydınlatmasını lambader ile destekleyebilirsiniz.

Büyük saksılı ya da irili ufaklı yeşil bitkilerle odayı renklendirebilirsiniz. Yeşil renk insana huzur verir ve insanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.

Rahat Mutfaklar 

Kaynak: Pinterest

En lezzetli yemeklerin atölyesi mutfaklarımız…  Geniş bir mutfağa sahipseniz mutfak dekorasyonu için dilediğiniz gibi koyu renkleri kullanmakta serbestsiniz. Hatta mutfağınızı adalı mutfak yaptırmak iyi bir fikir olacaktır.

Küçük mutfaklarınızda mümkün olabildiğince açık renkli dolaplar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde kasvetli bir ortam oluşabilir.

Işıklandırma tüm odalar için önemli olmasına karşın küçük mutfaklı evlerde çok daha önemlidir. Özellikle ankastre mutfak modellerinde üst dolaplarınızın tezgaha bakan yüzüne led ışıklar yaptırmak sizin için hem kolaylık sağlayacak hem de hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Duvarlarınıza güzel ve hoş birkaç küçük tablo asmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin; kahve ve kahve çekirdekleri temalı birkaç küçük tablo açık renkli dolaplarınızla uyum sağlayacaktır.
Mutfaklarınız mümkün mertebe halı ya da kilim kullanmamalısınız. Bunlar mutfağı boğabilir. Yerler boş ve temizken insanın içi daha da açılacaktır.

Buzdolabı, bulaşık makinesi, ocak, fırın ve davlumbazlarınızı aynı renk tercih etmeniz mutfakta bir bütünlük sağlayacak ve modern bir görüntü oluşturacaktır. Dolaplarınızın rengi beyaz ya da beyaza yakın bir renkse, beyaz eşyalarınızın gri olması uyumlu bir görüntü oluşturur.

Yatak Odaları

Kaynak: Pinterest

Yatak odanızda gizli, duvara gömmeli dolap kullanabilirsiniz. Bu hem görüntü olarak sizi rahat ettirir hem de kullanış açısından zorlanmazsınız. Yatak odanızın büyüklüğüne göre yatak boyutu seçmelisiniz ki odanıza büyük gelip alanı sıkıştırmasın. Perde seçimi çok önemlidir. Duvarınızı boydan boya kaplayacak perdeleri seçmeniz odanın modern görünümünü artıracaktır.

Ve son olarak evinize dekorasyon için eşya alacağınız zaman, eşyalarınızı parça parça ve birbiriyle uyumunu düşünerek almalısınız. Aksi takdirde birbiriyle bütünlük sağlamayan, bireysel olarak güzel, toplu halde uyumsuz bir görüntü ortaya çıkabilir.


Balkon Dekorasyon Fikirleri İçin TIKLAYINIZ…


 


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Bırakın!
Lütfen isminizi buraya ekleyin