Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?,Ahşap Boyama Objeleri,Ahşap Boyama Örnekleri,Ahşap Boyama Teknikleri,Ahşap Boyama Malzemeleri | Neşeli Süs Evim

” Atma Yenile ” sloganıyla eski eşyalar ahşap boyama ile yeniden hayat bulmakta. Pandemi nedeniyle evde kalan insanların birçoğu son zamanlarda ahşap boyamaya ilgi duymaya başladılar. Bu dönemde pek çok kişi ahşap eşyaları boyayarak daha stil sahibi ve yaşanılası mekanlar dekore etmeye çalışıyorlar. Bugün; Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? ile ilgili detaylı bilgi vererek, ilham alacağınız çalışmalara yer vereceğiz.

Kaynak:@dekotrend

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir?

  • Ahşap eşyaların boyalarını alırken ham ahşap ya da eski eşyalarının boyası farklı olduğu için, eşyaya uygun boya almak gerekir.
  • Zımpara,
  • Eşyaya uygun fırçalar, rulo, spatula,
  • Eskitme, varak, mermer gibi efekt boyaları,
  • Üzerinde kullanılacak olan dekupaj malzemeler, stickerlar,
  • Ve ayrıca vernik gibi malzemeler gerekir. Ahşap boyamada uygulanacak olan tekniğe göre bu malzemeler değişiklik gösterir.

Kaynak:https://bellarenovare.com/

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Boyama Aşamaları

Öncelikle boyanacak olan eşya zımparalanır ve tozdan kirden iyice arındırılır. Sonra istediğimiz dekorasyonumuza uygun bir renkle alt zemindeki renk tamamen kapanıncaya kadar boyanır. Boya yaparken her katta mutlaka 24 saat beklemek gerekir. Boyalar dokunduğumuz zaman kurumuş gibi görünse de boyaların içindeki kimyasal maddenin kuruması 24 saat içerisinde tamamlanır. Boyaların kuruması sizin için acilse, saç kurutma makinası ile de boyaları kurutabilirsiniz.

Kaynak:@dekotrend

Tüm bu işlemlerden sonra üzerine ayrı bir işlem yapılmayacaksa vernik uygulamasına geçilir. 2 kat vernik yeterli olacaktır. Vernik uygulamak için 3 gün beklemek çok daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar. Verniklerin kat arasında da yine 24 saat beklemek gerekir. Fakat boyanacak eşyada eskitme, dekupaj, peçete, rölyef gibi işlemler yapılacaksa vernikten önce belirlenen tekniğe göre uygun malzemelerle işlem yapılır. Bütün bu işlemlerin ardından vernik uygulaması yapılır.

Kaynak:@dekotrend

Boya Pürüzsüz Olması İçin Nasıl Uygulanır?

Boyanın pürüzsüz, fırça izsiz olması için öncelikle fırça ya da ruloya az miktarda boya yüklemek gerekir. Az miktarda yüklenen boya düz bir yerde git gel yapılarak iyice fırçaya yedirilmelidir. Herhangi bir yerde deneme yapıldıktan sonra, şayet fırça iz bırakmıyorsa eşyayı boyama işlemine geçmek gerekir. İlk kat bu yüklenen boya ile iyice yedirilerek boyanmalıdır. Boyanan yerin üzerinde yüklenen boya bitinceye kadar ve pürüzsüz bir zemin elde edinceye kadar devam etmek gerekir. İlk katlarda alttaki boya görünebilir ve bu durum sizi kesinlikle endişelendirmesin.  İkinci kattan sonra artık alt zemindeki renk kapanmaya başlar. Tamamen kapanıncaya kadar da ince katlar uygulanmaya devam edilir. Ahşap boyama yaparken vernik de aynı şekilde ince katlar halinde uygulanır. İpek rulo ya da fırça kullanmanız daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: Pinterest


Geri Dönüşüm Ev Eşyaları İçin TIKLAYINIZ…


 

 

 

 


2 YORUMLAR