6.Ay Bebek Kınası Fikirleri

6. Ay Kınası kız çocukları için yapılan Ege ve civarında gerçekleşen bir gelenektir. Bebek 6 aylık olduğunda, 6 ay kınası yapılmaktadır. Bir kına annesi vardır. Diğer adı cici anne, bebeğe bir sepet içinde bebeğin ihtiyaçlarını hediye olarak verir. Kına sahipleri de cici anneye hediyeler verir.
 
 Kınası yakılacak bebek öncelikle banyo yaptırılır. Hazırlanan kınanın etrafına ikramlıklar (lokum, kuruyemiş, vb. ) yerleştirilir.Dua eden bayan bebeği kucağına alır. Gelen davetliler bebeğin etrafında daire olup, otururlar.İlk olarak sağ elini kına yakıp kırmızı mendil ile bağlarlar.Sonrasında sol ayağına kına yakıp beyaz bir mendil ile bağlarlar. Kına yakıldıktan sonra gelen misafirler kına kabına dikey olarak madeni para koyarlar bu işleme ”Kına işlemek” adı verilmektedir. Daha sonra gelen misafirlere yiyecek ve kına ikram edilir. Kına yakılan bebeğin eli 3 gün sonra açılır ve babasının cebinden para alması sağlanır. İnanışa göre kınalı sağ el helal paraya, sol ayağın kınalanması ise yanlış işler yapmasını engellemektir.

Ücretsiz 6. ay Bebek Kınası Temalı Parti Setine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak
http://www.kekcouture.com/Tema-beliz-in-6-ay-kinasi
 
Mutlu Günler 😉
 
Ücretsiz 6. Ay Kınası Parti Seti için tıklayınız.
 
 

 

 

 

 

 

14 YORUMLAR

  1. Hepsi birbirinden güzel ve şık. Bizde kızıma yapmıştık. Bizde birde kınanın içine şeker koyarlar eli lezzetli olsun diye. Birde bebeğin önüne bazı eşyalar konur. Kalem, defter, kitap, makas gibi bebek hangisini alırsa ilerde o mesleği seçeneğine inanılır ?. Güzel bir gelenek hatırlattığın için teşekkürler?