Perde Modelleri: Salon ve Odalar için Perde Nasıl Seçilmeli?

Perde Modelleri: Salon ve Odalar için Perde Nasıl Seçilmeli?

Evinizde mahremiyeti, sıcaklığı ve zarafeti sağlamanın yanı sıra estetik bir ortam oluşmasını sağlayan perde, sizi güneşin zararlı ışığından korur. Soğuk bölgelerde kalın kumaşlı perdeler kullanmak ısı tasarrufu yani evinizin enerjisinin tasarrufuna katkıda bulunur. Evinizin odalarına perdeler seçerken dikkatli olmanız gerekir. Bugün ki yazımızda Perde Modelleri: Salon ve Odalar için Perde Nasıl Seçilmeli? detayları yer almaktadır

Örneğin, yazları çok sıcak olan bir iklimdeyseniz ve pencereleriniz doğrudan güneş ışığına maruz kalıyorsa, ipek gibi narin kumaşlar kullanmamalısınız. Bu tür odalar ve evler için keten ya da tamamen polyester içerikli kumaşları tercih etmelisiniz.

Ayrıca bunun güneş aşırı güneş alan güney cephe evler için şuanda black out denilen Türkçesi karartma perde olan perdelerden tercih edebilirsiniz. Bu tür perdeler sadece kumaştan yapılamamaktadır. Stor perde olarak da karartma perdeler bulabilirsiniz.

Salon İçin Nasıl Perde Tercih Edilmelidir?

Salonlar için genelde ağır renkler tercih edilmektedir. Sizin renk ve uyum zevkinize göre salonunuzda koyu renk mobilyaya açık renk perdeler ya da koyu renk fon perdelere düz beyaz bir hayal tül alabilirsiniz. Mobilyalar koyu ise koyu bir fon ya da çok hareketli bir tül perde tercih etmemelisiniz. Ayrıca salonda stor perde kullanılabilir ama zebra perde şıklığı bozabilir. Salon özel davetliler için kullanılan bir alan olduğundan dolayı çok karışık renkler ve desenler salon perdeleri için uygun değildir.

Perde Çeşitleri Nelerdir?

Perde çeşitleri eskiden bir tül bir fon ve bir güneşlikten ibaretti. Teknolojinin de gelişmesiyle ev moda sektörü perdelere yeni bir anlam kazandırdı. Artık kumandalı perdeler, kenarda ince bir iple yönetilen jalûziler, yarım güneş alınmasını sağlayan zebra perdeler, düz şekilde inen uçları dantel ve taşlı olan stor perdeler vardır. Ayrıca son döneme damgasını vuran dikey perdeler çok kullanışlı olmaktadır. Tül perde, fon perde, güneşlik, ip perde olarak birçok perde çeşidi bulunmaktadır.

Perde Almadan Önce Nasıl Ölçü Almak Gerekir?

Tül perde ölçüsü alırken pencere bitiminden 25 cm dışarı taşacak şekilde ölçü alabilirsiniz. Duvardan duvara tüller ise en çok tercih edilen tüllerdendir. Boy ölçüsü ise kornişten yere 3 cm kala olarak ölçülmelidir. Fon perdeler de en olarak istenilen ölçüde alınabilir. Boy olarak ise yere kornişten 1 cm kala bitmeli ya da yerle bir olmalıdır. Büzgüleri 3.5 cm de bir olursa çok güzel bir şekil yakalanır.

Kaynak:Pinterest

Ev Dekorasyonunda Yeni Nesil Fikirler İçin TIKLAYINIZ…