Montessori Çocuk Odaları

Son dönemde adını ülkemizde oldukça sık duyduğumuz Montessori eğitimi 20.yy’da İtalyan ilk kadın doktor Maria tarafından geliştirilmiştir.
Montessori eğitimi 0-6yaş dönemi çocukların bilişsel becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca çocuklarda özgürlük ve bireysellik ruhunu da vurgulamaktadır. Çocuklarınızın özgürce düşünebilmesi ve davranabilmesi için kreşe veya anaokuluna başlamadan  bilişsel becerilerini geliştirmek Montessori Metodu ile mümkün olacaktır. 
Çocuğunuza eğlenceli ve eğitici bir oda hazırlayarak, çocuğunuzun kendini güvende ve özgür hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 

Montessori Odalarının amacı nedir? Çocukların kendilerine yetebilme becerilerini sağlayarak, özgüvenlerini desteklemektir.

Montessori Odalarındaki Mobilyaların Özelliği Nedir? Odada yer alan tüm mobilyaların çocuğun boyuna göre olması ile çocuğun kendini birey hissetmesine yardımcı olmaktır.
Yatak: Çocuğun kolayca yatıp kalkacağı bir yatak sayesinde çocuk kendini Odasına ait hissedecektir.

Dolap: Çocuğun kendi boyunda olan bir dolap çocuğun, kıyafetlerini istediği gibi seçmesine olanak tanır ve karar verebilme yeteneğini geliştirir.

Ayna: Çocuğun kendini keşfedebilmesine katkı sağlar.

Tahta/Pano: Çocuğun istediği gibi resim yapabileceği ve yazı yazabileceği bir tahta/pano’nun odada bulunması çocuğun üretkenliğini,hayal dünyasını ve zekasını oldukça geliştirecektir.

Montessori Odası yapmak isteyen aileler için bir kaç önerim var:
  • Mobilyaya fazla bütçe ayırmadan iyi bir marangoz ile anlaşarak çok uygun fiyata amaca uygun Montessori odası hazırlamanız mümkün.
  • Odada göz yormayan renkler kullanmanızda fayda var.
  • Odada çoçuğunuzun her şeye ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Odada fazla oyuncak bulundurmamanızı öneririm. Fazla oyuncak çocuğun aklını karıştıracağı gibi oyun alanını da daraltır.
  • Portatif, çocuklarınızın kolayca kullanabileceği, plastik çekmeceli oyuncak komidinleri tercih edebilirsiniz.  

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3
Kaynak 4
Kaynak 5

Sevgiler…

28 YORUMLAR