Kinetik Kumun Çocuklara Faydaları

Kinetik Kum; çocukların son gözdesi olan, harika bir ürün. Kolayca şekil alabilen aynı zamanda  çabuk dağılabilen farklı bir ürün. Kinetik kumun en ilgi çekici özelliği ise oyun hamurları gibi kurumaması. Nemli kuma benzese de elinize aldığınızda o nemliliği hissetmiyorsunuz.
 
Çocuk terapistleri, çocukların gelişimi için kinetik kumun oldukça faydalı olduğunu savundukları için biz annelerin de vazgeçilmez aktivite aracı olmayı başardı. Küçük büyük herkesin terapi materyali olduğunu söyleyebilirim.

Kinetik Kum 3 yaş ve üstü çocuklara önerilse de ben oğlumun bilinçli kullanacağını düşünerek 33 aylık iken aldım. Ve 10 aydır büyük bir zevkle oynayarak harika vakit geçiriyoruz. Kum havuzunuz yoksa hiç üzülmeyin evinizdeki tepsileri veya kinetik kumun kutusunu hemen değerlendirebilirsiniz 🙂
Kinetik Kum’un Faydaları ise saymakla bitmez.
 
Çocukların Motor Becerilerini Geliştirir
 
  Çocukların parmak ve el kaslarını geliştiriyor. Merdane yardımıyla açıp, plastik bıçak ile kumu keserek lezzetli kekler, pastalar yapabilir kuzucuklar. Kalıplardan şekiller çıkararak el kaslarını kuvvetlendirme şansı bulurlar.
 
Yaratıcı Düşünme
 
 Çocuklar hayallerini kalıplarla şekillendirerek mutlu olurlar. Üretkenliklerini geliştirerek kendine olan güvenleri artar. Bu tarz sembolik oyunlar ile çocuğunuzun yaratıcılığı gelişir. Yavrularınıza siz de yön vererek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
 
Dil Gelişimi
 
 Sizlerle kinetik kum oynarken hikayeler anlatmanız, sorular sormanız, yorumlar yapmanız yavrunuzun dil gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu tarz etkileşimi olan ürünlerin dil gelişimine de oldukça katkı sağladığı öngörülmektedir.
 
Çizime ve Yazmaya Katkı Sağlaması
 
 Okul öncesinde parmak veya bir kalem yardımıyla kuma yazılar yazmanızın veya şekiller çizmenizin okul öncesi harika bir egzersiz olacağı görüşündeyim. Yavrunuzun çoklu duyusal gelişimine siz de katkı sağlamak isterseniz bu önerimi de dikkate alabilirsiniz.
 
Dikkati Arttırır
 
 Çocuklarınızın kinetik kum gibi malzemeleri sıkması beyni geliştirebileceği gibi, dikkati de arttırır ve daha iyi odaklanmalarını sağlar.
 
Sakinleştirir
 
 Çocukların kinetik kum ile oynarken daha sakin tavırlar sergiledikleri görülmüştür. Ben oynadım gerçekten insan her şeyi unutup ona odaklanıyor ve stres felan kalmıyor 🙂 Bence siz de denemelisiniz.
 
Keyifli Oyunlar dilerim 🙂
 

28 YORUMLAR

    • Biz çok memnun kaldık. Oyun alanlarında günlerce açıkta kalıyor ve ara sıra bile kumun yenisini eklediklerini zannetmiyorum. Belki gördüğünüz formunu kaybetmiş olabilir. Dediğiniz gibi bazen reklamlar abartılabiliyor ama ben bu paylaşımımı tecrübelerime dayanarak paylaştım kesinlikle reklam içermiyor yani 🙂 Siz yine de dilerseniz bildiğiniz başka markalara bir bakın derim.Bunu almadan 1 gün önce Jokere bakmıştım orada 60 TL civarındaydı. Teşekkürler düşüncenizi paylaştığınız için. Sevgiler 🙂