Kaliteli Uyku İçin Yatak Seçiminin Önemi

Sevgili okuyucalarım, bugün yaşam kalitemi en çok etkileyen iki faktör olan uyku ve yatak konusunda bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Benim enerji kaynağım kesinlikle uykudur. Kaliteli bir uyku ile güne başladığımda kendimi daha mutlu ve daha enerjik hissetmekteyim. Aslında tüm insanlık için kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazıdır kaliteli uyku. 
Spor ve sağlıklı beslenmek kadar önemli olan uykuya maalesef gerektiği değeri ve özeni her zaman gösteremiyoruz. Özellikle de anne olduktan sonra 🙂
 
Anne olduktan sonra gece uykularımın sık sık bölünmesi ve yatak tercihimizin yanlış olmasından kaynaklanan sırt ağrılarım maalesef yaşam kalitemi oldukça düşürmüştü. Ve taşınma aşamasında olduğumuz bu günlerde tecrübelerimi ve araştırmalarımı göz önünde bulundurarak yatağımızı değiştirmeye karar verdik.  Nasıl mı?
 
Konakladığımız otellerde dinlenmiş ve güne enerjik başlıyorsam tek bir nedeni olmalıydı; tabii ki yatak markası ve modeli. Ve her gittiğim otelin de tercihi Yatsan olunca, tercihimizi hiç şüphesiz Yatsan’ın en rahat yatak modelleri arasında yer alan Lateks’den yana kullanmaya karar verdik. Yurt dışından döner dönmez ve evimizi taşıdıktan sonra ilk işimiz yatağımızı değiştirmek olacak.Lateks yataklarının özellikleri ise kolay karar vermemizde etkili oldu
 
Lateks yataklarının özellikleri ise şu şekilde;
 • Uyku kalitesini arttırmaktadır.
 • Kauçuk ağaç sütünün işlenmesi ile oluşturulmaktadır.
 • Diğer yataklardan farkı ise; yapısı ve görünümüdür.
 • Yatak, hava akımını sağladığı için yatağın kullanma süresi uzamaktadır.
 • Vücudun bütün noktalarını desteklediği için vücûd  sağlığı için kesinlikle tercih edilebilir.
Yatak Seçimi Yaparken Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Püf Noktaları
 • Satın alacağınız yatağın çok yumuşak ya da çok sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira her şeyin fazlası vücuda zarar!
 • Yatağın boyunuzdan 20-25 cm daha uzun olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Yatak tercihi yaparken beğendiğiniz yataklar üstünde sırt üstü uzanarak 6-7 dakika gözlerinizi kapatarak yatağın vücudunuzu nasıl desteklediğine ve kavradığını odaklanmalısınız.
 • Yatağın sizi terletmeyecek pamuklu ya da örme kumaşlara sahip olmasına özen gösterebilirsiniz.
 • Omurga sağlığını düşünerek yatağın omurga ve diskler üzerine aşırı yük binmemesine dikkat ediniz.
 • Yatak süngerlerinin ve yaylarının esnekliğinin ömrünü mutlaka yatak almadan önce alacağınız firma yetkilisinden öğreniniz.
Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimize göre yatak seçimi yaparken bütçemizden biraz fedakarlık yaparak hayat standardımızı yükseltmemiz gerektiği görüşündeyim. Siz ne dersiniz?

26 YORUMLAR

 1. Çok doğru. Benim yatak seçimim, dönem dönem bel ağrısı çektiğim için bel ağrısına iyi gelebilecek bir yatak seçmiştim. Yani satıcı kişi böyle demişti. ? Yalnız yatakta şöyle bir sorun var ki, insanın uyudukça uyuyası geliyor. 10 aydır bu yatağı kullanıyorum ve uykuya doyamıyorum ??