Eviniz İçin Uygun Perde Seçme Yöntemleri

Perde, evinizi tamamlayan önemli bir unsurdur. Sadece ortamın havasını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda işlevi de önemlidir. İç mekan dekorasyonu ne kadar iyi görünürse görünsün perdesiz bir ev oldukça eksik kalacaktır. Kumaşın türü, dokusu, pencerenin yapısı perdelerin takılacağı odanın tarzı gibi birçok faktör seçim sırasında dikkate alınmalıdır. Günümüzde çok fazla seçenek olduğu da göz önünde bulundurulduğunda , Eviniz İçin Uygun Perde Seçme Yöntemleri nelerdir? hep beraber inceleyelim.

Kullanacağınız Perdenin İşlevi Nedir?

Bir perdenin birçok işlevi olabilir. Sizin bu işlevlerden hangisini amaçladığınız ise seçiminizi yaparken sizi yönlendirecektir. Perde takacağınız odada gizliliği sağlamak istiyor olabilirsiniz; amacınız ortama yeni bir renk katmak olabilir; yalıtım sağlamayı hedefleyebilirsiniz. Pamuk kumaşlar hafif bir ışıltının geçmesine izin verirken, çizgili paneller filtrelenen ışık miktarı ve sıcaklığı sizin kontrol etmenizi sağlar. Yalıtımlı modeller yaz aylarında evinizi serin, kışın ise sıcak tutmanıza yardımcı olur. Sizin ihtiyacınızın ve hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz perde seçimi noktasında yolunuzu bulmanızı sağlar.


Perde Seçimi İçin Önemli İpuçları

Çok fazla seçenek olduğu için kendinizi kaybolmuş hissetmemeniz adına seçeneklerinizi daraltmanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle perdenin işlevine karar vermek yardımcı olabilir. Odada sadece hafif bir ışıltı istiyor olabilirsiniz. Odanın daha renkli görünmesini amaçlıyor olabilirsiniz. Tamamen karanlık ve korunaklı bir ortama ihtiyaç duyuyor da olabilirsiniz. Seçim yapmaya başlamak için buna karar vermelisiniz.

Doğal ışıktan faydalanmak adına daha şeffaf kumaşlara yönelebilirsiniz. Karanlık bir ortam istiyorsanız sık dokulu perdeler ihtiyacınızı daha iyi karşılayacaktır. Genelde salon ve oturma odası için ışığın geçmesine yardım eden şeffaf perdeler daha uygundur. Yatak odaları ise daha fazla gizlilik sunduğu için sık dokulu perdeleri tercih edebilirsiniz.

Ölçü ve Renk

Perde rengi, karar vermeniz gereken bir diğer konudur. Oturma odası ve salonlar daha canlı renklerdeki perdeler için daha uygun olabilir. Mobilyalarınızı değiştirseniz bile kullanmaya devam edebileceğiniz perdeler arıyorsanız daha yaygın renklere yönelebilirsiniz. Genelde gri, mavi ve beyaz en çok tercih edilen renklerdir. Yatak odalarında ise daha rahat hissetmenizi sağlayacak pastel renklere yönelebilirsiniz. Özellikle de kahverengi, bej ve pembe gibi toprak tonlarını sevmeniz muhtemeldir.

Ölçü almak bir diğer önemli konudur. Perdenin, pencere çerçevesinden ne kadar dışarı taşmasını istediğinize karar vermelisiniz. Bu, size genişliği verecektir. Odanın daha yüksek tavanlı görünmesini istiyorsanız perdeleri daha uzun kullanabilirsiniz. İdeal olacak pencerenin 15 cm yukarısından başlayan ve çerçevenin 10 -20 cm dışına çıkan perdeler kullanılmaktadır. Daha kısa perde seçimi ise uzun vadede dayanıklılığı artıracaktır.

 

Eviniz İçin Uygun Perde Seçme Yöntemleri, Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?, Perde Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?,Perde Modelleri,Perde Fikirleri | Neşeli Süs Evim

Kaynak: Pinterest


Perde Bağı Modelleri için TIKLAYINIZ…