En İyi Bebek Yataklarında Ne Tür Malzemeler Kullanılıyor?

 Bebek yatağı seçiminde önemli olan yatak fiyatı değil yatağın nasıl bir içeriğe sahip olduğudur. Bebek yatağı seçiminde en önemli konu bebeğin uyurken rahat etmesi ve aynı zamanda da sağlığına yatağın malzemesinden kaynaklı herhangi bir zarar gelmemesidir. Yapımında kimyasal kullanılmış ya da bu türden bileşenler taşıyan yataklar, bebeğinizin sağlığı için son derece tehlikeli olabilirler. Bu yüzden bebek yatağı seçerken yatakta kullanılan malzemenin içeriğine dikkat etmek gerekmektedir.

En İyi Bebek Yataklarında Ne Tür Malzemeler Kullanılıyor?,Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?,bebek yatağı seçimi | Neşeli Süs Evim

En iyi bebek yatakları bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermelerini sağlayan yataklardır. Kaliteli bebek yataklarında kullanılan malzemeler ve dikkat edilmesi gereken hususları paylaştık.

Kaliteli Bebek Yataklarında Kullanılan Malzemeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece tek bir malzeme kullanılan yataklar örneğin sadece sünger, elyaftan üretilmiş yataklar bebeğinizin bu malzemeler ile doğrudan teması ciddi cilt ve solunum sorunları yaratabilir. Bu yüzden sadece sünger kullanımı yerine bunun üzerine en az 2 – 3 cm doğal malzeme kullanılması uygun olacaktır.

Hava alan yapıları ve bebek için ideal sertliği sunmalarından dolayı doğal yün ve pamuk kullanılan yataklar bebekler için ideal yatakalardır. Yün ve pamuk doğal yapıları nedeniyle ısı dengesini sağlarlar ve kötü kokuların, bakteri ya da mantar gibi oluşumları engellerler.

Lateks bebek yataklarında kullanılan en önemli malzemelerin başında gelmektedir. Yatakta lateks kullanıldığında vücudu destekleyen, kas ve kemik gelişimine yarar sağlayan, doğalyapısında barındırdığı hava kanalları sayesine sürekli ferah bir yatak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca lateks oldukça dayanıklı bir malzeme olup uzun süreli yatak ömrü sağlar.

Yatakta kullanılan lateks doğal olmalıdır. Sentetik lateksler, özellikle ciltleri son derece hassas olan bebeğinizin kimyasal ile teması etmesini sağlayacağı için çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca sentetik lateksler bir süre sonra formlarını da kaybederler.

Yatak malzemesi kadar üretim sürecinde de kimyasal içermeyen su bazlı yapıştırıcılar kullanılması bebeğin kimyasallar ile temas etmemesini sağlamaktadır.

Hindistan cevizi lifi doğal bir klima görevi gördüğü için hindistan cevizi lifinden üretilen yataklar ısı dengesi açısından avantaj sağlar. Lifin gözenekleri nedeniyle yatakta sürekli hava dolaşımı olmasının yanı sıra yazları serin, kışları ise sıcak bir ısı oluşmaktadır. Hindistan cevizi lifi son derece hijyenik ve doğal bir malzeme olduğu için de alerji, tahriş, cilt rahatsızlığı gibi durumlara sebep olmaz.

Yataklarda kullanılan sünger malzemesi için de en önemli husus süngerin kalitesidir. Piyasada sünger bebek yataklar sık bulunuyor olsalar da ucuz malzeme ya da gereğinden az sünger kullanılması yüzünden bebeğinizin kaliteli bir şekilde uyumasını engeller.

Yaylı yataklar yapıları gereği sert ve direnç gösteren özelliğe sahip olmalarından dolayı uyku esnasında vücuda sürekli baskı yaptığından yanlış uyku pozisyonun alınmasına, uykunun kesilmesine neden olabilmektedir.

Bebek yatak seçimi için sözü geçen maddeler dikkate alınarak bebek yatak seçimi yapıldığında bebeğiniz için en uygun yatağı seçmiş olursunuz.

Ayrıca yatağın kaç yaşına kadar kullanılacağı, bebeğinizin kaç yaşında olduğu, boyu ve kilosu gibi etmenler de yatak seçimi etkilemektedir.

 


2 YORUMLAR