Çocuk Odalarında Renklerin Önemi

Çocuklarınızın yatak odasını hazırlarken tercih edilen renkler çocuklarınızın kendini iyi hissetmesini, yeni odasına  kolayca alışmasını sağlamaktadır.
Renkler çocukların ruh durumunu etkilediği için çocuk odalarında kullanacağınız renkler konusunda titiz davranmanızda fayda var.
Bugün, çocuk odalarında kullanacağınız renkleri tercih ederken size yardımcı olacak ipuçları vereceğim.
  • Pastel tonlar; çocuklarınızın üstünde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Huzurlu bir ortam hayal ediyorsanız pastel tonları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Sarı ve turuncu gibi sıcak renkler de çocuklar üstünde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu renkler bulunduğu ortama enerji ve mutluluk verir.
  • Mavi renk ise renkler arasında en sakinleştirici özelliğe sahip olan bir renktir. Mavi renk ile yavrunuz odasını daha çabuk benimseyerek huzuru odasında hissedecektir. Enerjisi bol olan çocuklar için tercih edilebilir
  • Yeşilin her tonunu çocuk odanızda kullanarak doğanın enerji veren huzurunu odanıza yansıtabilirsiniz. Yavrunuzun öğlen uykusuna kolayca  dalmasına katkı sağlar.
  • Kırmızı: Çocuğunuzun Psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmasına neden olur. Parlak tonlar ise çocuklarda gerginliğe neden olabilir.
  • Pembe: Çocuğunuzun sakinleşmesini ve kendini rahat hissetmesini sağlar.
  • Beyaz: Çalışma odasında kullanılması önerilmez. Beyaz renk; gözü yorduğu gibi öğrenme hızını olumsuz yönde etkilemektedir
Kaynak
http://www.handmadecharlotte.com/on-the-farm/page/3/
 
En zevkli ipucu ; Çocuk odasının rengine karar verdikten sonra yavrunuz ile birlikte seçeceğiniz aksesuarlar, yavrunuzun mutlu olmasını ve odasını daha kolay benimsemesini sağlayacaktır. Çocuk odasında canlılığı ve ahengi yakalamak için aksesuarlarınızı, duvar renkleri ile uyumlu ve daha canlı renklerde tercih etmenizi önerebilirim.
Çocuk odanızda siz hangi rengi tercih ediyorsunuz?


Sevgiler…

27 YORUMLAR