Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

 Kimi zaman vaktimizin çoğunu çalışma odasında geçiririz. İşlerimizi yürütmek, kitap okumak belki de bazen sadece kendi sesimizi dinlemek için… Evin içinde odaklanabildiğimiz en özel alandır bizim için. Günümüzde home office çalışma sisteminin artması da çalışma odasını gerekli kılmaya başlamıştır. Peki çalışma odası dekorasyon fikirleri nelerdir?

 

Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

  1) Süsten ve Gösterişten Uzak olsun

 Bir çalışma odasının sade olması çok önemlidir. Sadelikten kastımız odanın boş olması demek değildir. Çalışma odası, odaklanmamız için önemli bir alan olduğu için kafa karıştıran eşyalar ve objeler kullanmamakta fayda var. Dikkatinizi dağıtacak fazla ve gereksiz eşyalardansa kendinize daha ferah alanlar yaratmanız daha yararlı olacaktır.

  2) Konsantrasyonu Arttıran Renkler kullanın

 Çalışma odanızda yoğunlukla siyah, beyaz ve mavi renkleri tercih edebilirsiniz. Bu renkler dikkatinizi dağıtacak ışığın etkilerini azaltırken aynı zamanda gözünüzü yormadan daha rahat bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Özellikle, mavi renk pozitifliğin rengi olmasıyla birlikte sizi sakinleştirerek ferah bir ortam sağlar.

  3)Aydınlatma

 En aydınlık odanın çalışma odası olması gerekir. Çalışmalarınızı kolaylıkla yürütme açısından oldukça önemlidir. Fakat aydınlatmada çok göz önünde olan bir aydınlatma sistemi tercih edilmemelidir. Büyük avizeler yerine daha çok tavan arasına gizlenmiş güçlü aydınlatmalar tercih edilmelidir.

 Çalışma odası ile ilgili küçük tüyolardan sonra birkaç çalışma odası dekorasyonu örneği verelim.  •  Duvarları beyaz olan ferah bir oda için masanızı ahşap veya siyah tercih edebilirsiniz. Beyazın ferahlatıcı etkisini ve siyah/kahverenginin odaklanma sorununu ortadan kaldırma etkisini birleştirerek güzel bir çalışma odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Kitaplık her çalışma odasının vazgeçilmezi. Odaya renk katmak açısından kitaplığınızda farklı renkler kullanabilirsiniz. Süs eşyalarını çok seviyorsanız duvara asacağınız büyük bir saat ve bir tabloyla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

  •  Aynı zamanda duvarları beyaz tercih ettiğinizde duvarınızın bir kısmını açık mavi tonlarına boyayabilirsiniz. Bu odaya hareket katacak ve sakinleştirici iç açan bir oda olmasını sağlayacaktır.

  •  Duvarları siyah olan bir oda için ise kitaplık ve masa tercihinde beyaz renk kullanmanızı öneririz. Çalışma masanıza bir masa lambası alabilirsiniz. Kitap okuyabileceğiniz ve kendinizi dinlendirebileceğiniz bir alana sallanan sandalye koyabilirsiniz. Duvara siyah beyaz tonlarında birkaç küçük tabloyla sade olan odanızı canlandırabilirsiniz. Çalışma masanıza yakın bir yere tutacağınız notları asmak için bir mantar pano tercih edebilirsiniz.

 Unutmayın ki çalışma odasında en önemli şey sadeliktir. Bu dikkatinizi daha kolay toplamak için çok önemlidir. Siz siz olun kendinizi kaptırıp dekorasyonda aşırıya kaçmayın…

Kaynak: Pinterest, https://www.tolkointeriors.ru/,http://www.home-designing.com/


Ev Dekorasyon Fikirleri İçin TIKLAYINIZ…