Bilsem 3. Sınıf Hazırlık Önerileri

Bilim ve Sanat Merkezleri sınavları yaklaştıkça hem velileri hem de öğrencileri tatlı bir telaş aldı ama çok fazla heyecanlanmanıza gerek yok. Eğer, nasıl çalışacağınızı ve nelere dikkat edeceğinizi biliyorsanız endişe etmeyin. Bilsem 1. Sınıf, Bilsem 2. Sınıf ve Bilsem 3. Sınıf düzeyleri öğrencilerin Bilsem sınavına girebileceği sınıflar. Diğer sınıflar ise ne yazık ki Bilsem sınavına giremiyor. Sınava girmek üzere öğretmenleri tarafından seçilmiş öğrencilerin ve anne-babalarının aklındaki en büyük soru işareti, Bilsem sınavına hazırlık sürecinde ne yapmak gerektiğiyle ilgili oluyor. Bu içerikte özellikle 3. Sınıf Bilsem öğrenci adaylarının neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz ancak diğer sınıflar için de değerlendirilebilir.

3. Sınıf Bilsem Hazırlığı

Ebeveynlerin Bilsem hazırlık sürecinde bilmeleri gereken en önemli bilgi şu: Bilsem sınavları asla ve asla ezbere dayalı değil; aksine problem çözme ve analitik düşünme gibi zihinsel becerilere dayalı bir sınav. Dolayısıyla ezber yaparak Bilsem’da başarılı olmak imkansız. Ancak dilerseniz daha öncek yıllarda çıkmış sorulara bakarak sorular hakkında genel bir fikir
sahibi olmak fayda sağlayacaktır. Aynı şekilde benzer ve örnek soruları incelemek, çözmeye çalışmak ve bu sorular üzerine düşünmek de zihinsel becerilerinizin gelişimine pozitif etki edecek, dolayısıyla Bilsem sınavlarında başarılı olma şansını artıracaktır.

Bilsem hazırlığı yaparken zihinsel becerileri geliştiren ve zeka gelişimini destekleyen MentalUP gibi oyunları da kullanabilirsiniz. Her gün düzenli olarak zeka oyunları oynayan çocukların zihinsel becerileri ve sorun çözme kabiliyetleri artacağından Bilsem sınavlarında da başarılı olmanın kapısını aralayacaklardır.

Bu süreçte çok dikkat edilmeyen ya da görmezden gelinen noktalardan biri de beslenmedir. Beynin iyi çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmenin önemi yadsınamaz. Beynin düzenli ve verimli çalışabilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi yediklerimizden alırız. Yeterince iyi ve dengeli besleniyorsak problemleri çözme süremiz kısalır ve daha doğru kararlar veririz.

Bilsem’e hazırlık yapanların dikkate almadıkları ama çok önemli olan bir konu da dengeli uykudur. Yeterince uyumayan, uyku saatleri belirsiz ve düzensiz olan ya da uykusu sürekli bölünen bir öğrencinin Bilsem sınavında başarılı olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

3. Sınıf Bilsem Hazırlığı

Bilsem sınavına hazırlık yapılırken en önemli kısım; zihinsel pratikleri sık sık ve düzenli olarak yapmaktır. Bu doğrultuda zeka, dikkat, konsantrasyon, odaklanma, hafıza, dinleme, okuma ve okuduğunu anlama etkinlikleri ya da oyunları ile zaman geçiren çocuklar doğru bir adım atmış oluyorlar. Bu alanlarda yapılacak etkinlikler ve oynanacak oyunlar sadece BİLSEM performansını artırmaya yardımcı olmuyor aynı zamanda çocukların zihinsel becerilerini ve ders başarılarını da artırma yolunda destek oluyor.

İlk aşamada genel zihinsel yetenek alanında sınava giren öğrenciler daha sonra kendi yetenek alanlarına göre bir ya da en fazla 2 alandan sınava girebiliyorlar. Yani 2. Aşama sınavına geçebilmek için 1. Aşama sınavını geçmek gerekiyor. 2. Aşamayı da başarıyla tamamlayan çocuklar, BİLSEM’lerde eğitim almaya hak kazanıyor.